среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie głazy ogrodzenia te pochodzą z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż czasem mało fachowym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Aczkolwiek kamienie sztachetki te są z różnych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasami mało fachowym ślipiem z trudem je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, bezproblemowej obróbce oraz stosunkowo atrakcyjnej odpłatności. Występują w wielu krajach Polski – piaskowiec najłatwiej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ten materiał ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi albo od razu ociosuje, rozmieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz wysyła do miejsca budowy balustrady plastykowe na ogrodzenie i bramkę sztachetowa. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scementowany lepiszczem piasek, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Podczas gdy spoiwem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapiennym. Prócz substancji zlepiających występują tam także pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się barwa głazów na sztacheta PVC z Milanówka na ogrodzenie i bramkę ze sztachetek, przybierają one wówczas różne tony czerwieni, brązu i zieleni. W naturze złożone są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak ogromnych złóż wycina się najogromniejsze bloki, używane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane kamienie można także ciąć na sześciany o regularnych zarysach, użytkowane potem w budownictwie (także na ogrodzenia). Można również je porcjować przy asyście specjalistycznych klinów i dłut na cienkie, nietypowych obrysów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety z Winylu stosuje się również wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród zgromadzonych na dnie mórz i jezior pozostałości organizmów żywych, głównie skorup małż i ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, lecz również mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować polecane na plot z plastiku na plot i furtkę ze sztachetek. Nadają się jednak po największej części do wykorzystywania w środku budynku, bo poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo tracą połysk. Wapienie można zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do urządzania parków skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej nadają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu skweru oraz własnych zamiłowań forma kamiennych płyt może być wieloraki – od łamanych, nierównych, aż po prosto skróconych prostokątów albo kwadratów. Murki i sztachety z plastyku z Proszowic na ogrodzenie i bramkę ze sztachetek buduje się z głazów różnorakiego zarysu, ułożonych na kamiennym lub betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje z kafli o nierównych układach, powinno się je trafnie dobierać tzn. tak, tak aby kształt każdego następnego scalał się z poprzedzającym. Żeby takie płot było solidne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe luki w środku można dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły albo pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać również do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także pozostałych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce użytkowane do budowy ogrodzenia należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur ekspresowo niszczeją oraz nabierają ciemnego koloru. Łatwo porastają też mchem oraz glonami. Można to uniemożliwić pokrywając pokrywę ogrodzenia albo rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy ścierać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, albowiem na kamieniu mogą zostać głębokie rysy. Sprofilowane firmy sprzątają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego polerowania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak potrzebujemy, aby kamienie na ogrodzeniu szybko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий