понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe plot czyli jak kto woli żywopłot

Żywe plot alias żywoplot


Płoty roślinne zwykle pełnia funkcje ogrodzenia, niemniej nierzadko służą także za ozdobę. Z reguły takie sztacheta PCV z Nakła nad Notecią sadzi się w słonecznych miejscach, gdzie migiem wzrastają i silnie gęstnieją. Wiele wdzięku maja także takie rosnące ploty, jakie wiodą poprzez cieniste zaułki ogrodu. Ciemna zieleń liści z transparentna gdzieniegdzie plątanina witek czy tez kwiatami aranżują zajmujące spojrzenie obrazki, a ożywcza wilgoć, bijąca od zanurzonej w mroku ziemi , powoduje że nawet mały spacer obok takiego ogrodzenia uspokaja a także rozluźnia.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, wypada uwzględnić funkcje takiego płotu, warunki które przeważają w ogrodzie, również nasze preferencje i czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o naturalnym pokroju samodzielnie rosną, nierzadko także ekspansywnie rozkwitają, ale chcą tez mnóstwo miejsca. Geometryczne lub fantazyjnie profilowane zielone sztachety Winylowe zdołają być bardzo cienkie, jednak należny je regularnie wycinać i właściwie nie kwitną. Nie bez wpływu są także koszty nabycia roślin na ogrodzenie.Jest wiec nad czym się myśleć, dlatego ze takie plot komponuje się na lata, niekiedy nawet na pokolenia.


Zwykle wystarczający jest żywy plot o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwyczajny, nadzwyczaj popularny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on wiele zalet:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio toleruje porę suchą,
•szybko wzrasta,
•regularnie podcinany ładnie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie traci zima liści, natomiast nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gąszcz jego witek tworzy nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zamienić z irga połyskująca - jesienią bajecznie się przebarwia na przeróżne odcienie żółci, brązu i czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się użytecznymi roślinami polecamy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej kształt tylko od strony reprezentacyjnej, zaś cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, ażeby rodziły owoce.


Niezwykle wysokie, bo ponad dwumetrowe sztachety z plastyku stanowi barierę nie do pokonania, a w razie potrzeby zacienia okoliczne budynki i ulice. Aby utworzyć taki parkan rośliny sadzimy naokoło krawędzi posesji. O ile mamy dużo miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo dostarcza orzechy. Jeśli chcemy aby nasze żywe ogrodzenie Poznań było bardzo wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego lub klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze kiedy rośliny nas przewyższą, ich obcinanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий