пятница, 22 апреля 2016 г.

Mało co tak nie uwydatni projektu trawnika względnie rabaty jak niskie żywe plot.

Niesłychanie duże, bo ponad dwumetrowe plot stanowi barierę nie do pokonania , natomiast w razie potrzeby przesłania okoliczne domy i ulice. Żeby zrobić taki plot rośliny sadzimy wokół krawędzi posesji. O ile mamy dosyć miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, jaka ponadto dostarcza orzechy. Gdy chcemy aby nasze żywe plot było bardzo strzeliste zaś jednocześnie wąskie to w cieniu powinno się je uformować z limaku powszechnego, grabu pospolitego ewentualnie klonu. Pamiętajmy natomiast, że kiedy rośliny nas przerosną, ich redukowanie będzie trudne.

Nic dobrze nie zaznaczy projektu trawnika lub kwiatów jak małe żywe plot.

W miejscu zacienionym, gdzie podobnie trawnik, jak i kwiaty często nie mogą dobrze wzrastać w wskazanych terenach, niewielkie krzewy umieją utrzymać naturalne zaplecze w wyznaczonym miejscu lub zastawią gołe place ziemi. Porządnie ukształtowany mały żywopłot już sam zresztą robi za dekoracje ogrodu. Na zielone ploty Poznań przydaje się porzeczka alpejska a także bukszpan. Wiosna wyłącznie ogrodzenia Poznań kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, których się już nie przycina), nie tak obficie jak na słońcu, lecz przecież w mrocznych zaułkach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią zaś przystrajają je małe jabłuszka, które można przerobić na przetwory.

Niskie względnie wybujałe roślinne ploty wolno otrzymać z gatunków iglastych.

Niestety, krzewy z tej grupy często są o wiele bardziej kosztowne aniżeli krzewy liściaste. Spośród nich najlepiej toleruje brak słońca cis zwyczajny. Przeważnie szeroko się rozrasta a także należny go przycinać, tymczasem jego klasę Cis można zostawić samopas.Powinien się prędko kiełkował a ocali kolumnowy zarys.

O ile wasz zakątek jest bardzo ciemny, warto aby zielony częstokół rozświetlić kolorowymi skazami. Poniektórego z cienioznośnych gatunków maja klasie o jasnych albo pstrych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr zwykły Aureum a dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawdziwość ich jasne barwy są najbardziej ostrego w słońcu, ale nawet w cieniu listowie zostają wcale jasne, nieomal oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий